Evde Kolay Saç Maskesi Tarifi

Evde Kolay Saç Maskesi Tarifi

Merhabalar Arkadaşlar,

Kolayca hazırlayıp yapabileceğiniz maskeler ile saç bakımı yapmak ister misiniz? Bugün saçlarınıza güzellik katacağımız birçok bakım için kullanabileceğiniz doğal bakım yağları, karışımlar ve maskeler halinde evdeki ürünler ya da kolay satın alabilecekleriniz çerçevesinde olan ürünleri sizler için toparladım. Saçlarımız günlük hayattan ve alışkanlıklarımızdan çok etkilenir. Saçlar, özen isterler bizde bu saçların daha da güzelleşmesi ve gerekli bakımı almalarını sağlamalıyız. Saf ve doğal yağların içinde bulunduğu karışımlar saçlarınıza kaybettiği nemi kazandırmaya, onarmaya ve uzamaya yardımcı olabilir.

İlk maskemiz, içeriğinde Hindistan Cevizi Yağı ve evimizde kolayca bulabileceğimiz tarçını bulunduruyor. Bu maske saçınızın kaybettiği nemi kazandırmayı ve onarmayı hedeflerken tarçının içeriği ile kan akışını hızlandırarak saç uzamasına da yardım ediyor. Nasıl yapıldığına bir bakalım;

  • Saçlarınız için yeterli miktara ulaşana kadar tarçın ve Hindistan Cevizi yağını eşit ölçüde karıştırınız, karışımı öncelikle saç köklerinize ve saç tellerinize uygulayın, saç derinize de masaj yaparak iyice yedirin. 30-45 dakika bekletmeniz gerekmektedir, sonrasında durulayabilirsiniz. Etkili sonuç almak için bu maskeyi haftada bir kere düzenli olarak uygulamanızı öneririz.

Doğal yağlar arasında yaygın olarak bilinen Tatlı Badem Yağı saç içinde çokça faydaya sahiptir. Onarıcı da olan bu yağın asıl özelliği çok nemlendirici olmasıdır saç için gereken nemi sağlamaya ve sonrasında nemi hapsetmeye yardım eder. Çam Terebentin Yağı ise saç uzatma konusundaki en büyük yardımcılardan biridir, saç derisindeki sorunları çözmek içinde yardımcıdır. Bu iki yağın karışımda saçınızdaki deri sorunlarından ve kuruluktan kurtulabilir ve hızlıca saç uzatabilirsiniz.

  • Saçınıza gerekli gördüğünüz kadar Tatlı Badem Yağı ve 1,5 çay kaşığı Çam Terebentin Yağını (Tatlı Badem Yağının miktarına göre biraz daha artabilir) karıştırınız. Saçınızın ucundan diplerine doğru ilerleyeceğiniz şekilde karışımı uygulayınız. Saç diplerine masaj yaparak yedirdiğiniz bu karışımı 15-30 dakika arası bekletmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında duş alabilirsiniz.

Bir diğer maskemiz ise Jojoba ve Tatlı Badem Yağı ile yapılmaktadır. İkisi de onarıcı ve nemlendirici etkisi ile bilinen bu yağlar özellikle kuru ve mat görünümlü saçların tercihi olmalıdır. Nem bombası etkisi yaratacak olan bu karışımı nasıl yapacağız bakalım;

  • 2’şer yemek kaşığı Tatlı Badem ve Jojoba Yağı saçınızın için yeterli olacaktır olmaz ise yarım kaşık daha koyabilirsiniz. Sonrasında öncelikle uçlarına olacak şekilde saç diplerine doğru karışımı sürmelisiniz. Saç uçları ve boyları nemlendirme ve onarılma açısından daha çok ihtiyaç sahibi oldukları için yoğunluğu oraya vermeniz daha iyi olacaktır. 15-30 dakika saçınızda bekletmeniz yeterli olacak bu karışımı sonrasında dilediğiniz gibi durulayabilirsiniz.

Bir diğer maskemiz ise saçınızda ihtiyacınız olan şeyleri neredeyse karşılayacak bir karışımdır. Avokado Yağı ile saçlarınızı onarıp parlatırken, Tatlı Badem Yağı ile saçınızı nemlendirecek ve kaybettiği gücü yeniden kazandıracak ve Çay Ağacı Yağı ile saç derinizdeki problemlere yardımcı olacaktır. Bu üçlü karışım sizin saçlarınızın en sağlıklı hale gelmesi içim biçilmiş kaftandır. Ancak saç derisi probleminiz yok ise yerine Çam Terebentin Yağı kullanabilirsiniz.

  • 2 yemek kaşığı Tatlı Badem Yağı, 2 yemek kaşığı Avokado Yağı ve 1 yemek kaşığı Çay ağacı veya Çam Terebentin Yağını karıştırarak saç uç ve boylarından diplerine uygulayınız. Saç diplerine iyice masaj yaparak yediriniz, böylelikle kan akışını hızlandırıp etkisini güçlendirebilirsiniz. 15-30 dakika tutmanızın yeterli olacağı bu maskeyi sonrasında duş olarak yıkayabilirsiniz.

Saçlarınız için bu birbirinden değerli karışımları uygulamanız günlük veya duş sonrası rutinleri dışında bakım olacaktır. 

ilayda aydemir

See all author post

Yorumla

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.